Ukázka zimního programu z loňského roku

P1010007.JPG
P1010010.JPG
P1010012.JPG
Ahoj děti, jmenuji se Svaťka a přijela jsem za vámi se svým kamarádem skřítkem Kubíkem :D

Jaké máme roční období? Stále je ještě podzim, ale už se nám blíží zima a s ní i vánoce. " Těšíte se děti na vánoce?" Skřítek Kubík má vánoce také moc rád a moc a moc se na ně těší. "Zahrajeme si pohádku o tom, jak Kubík prožíval zimu a vánoce se zvířátky."

Skřítek Kubík je lesní skřítek, proto se nejlépe cítí v lese. Pomůžeme Kubíkovi vytvořit les, aby se tu i se svými zvířecími kamarády cítil jako doma. ( děti dělají stromy...)

Jednoho dne začalo sněžit. Nejprve snížek jen poletoval, ale za chvíli začalo hustě sněžit a stromečky dostaly sněhovou čepičku. Kubík si začal prozpěvovat písničku:
Padá snížek, padá,

na dlaně i záda,

jedna vločka z nebesů,

přistála mi na nosu,

to je ale sranda, to je ale sranda.

Kubík si to náramně užíval. "Pojďte si děti písničku zazpívat s Kubíkem!"

(zpíváme a ukazujeme, pak zkusíme rychleji a ještě rychleji...)


Každá vločka, která Kubíkovi přistála na nose, vždy za chvilinku roztála. Ale najednou se z nebe snášela veliká vločka přímo Kubíkovi do dlaně a vůbec netála. Kubík poznal, že je to " kouzelná vánoční vločka", která plní přání. Ale jenom taková, která pomáhají ostatním nebo dělají radost.

Kubík byl z kouzelné vločky nadšený, protože chtěl potěšit své kamarády zvířátka. Aby vločka splnila přání, stačí ji vzít do dlaní a říct jí své přání nahlas nebo ho jen pošeptat. A Kubík si přál, aby všechna lesní zvířátka prožila zimu v klidu a neměla hlad, aby pro ně bylo celou zimu dostatek potravy.

(Děti udělají kruh a budou si předávat vločku jeden druhému a vždy vysloví své přání. Např. aby měli hodně kamarádů, aby prožili hezké vánoce, aby se měli doma všichni rádi, aby se uzdravili všichni nemocní, aby napadlo hodně sněhu... bude zajímavé, co děti vymyslí a co si vlastně přejí :D )

Až všichni vysloví své přání, foukne větřík a odnáší vločku dál, k jiným lidem, kde bude plnit další vánoční přání...

A mezi tím, co si Kubík povídal s kouzelnou vločkou připadlo ještě mnohem více sněhu a daly se dělat sněhové koule. (máme kouli z polystyrenu)

Kubík si začal se zvířátky hrát hru. (Stojíme v kruhu a házím různým dětem kouli, kdo ji chytí, musí říct něco, co patří k zimě nebo k vánocům. Např. : sníh, sněhulák, stromeček, dárky, Mikuláš, led, bruslení...)

Až si zvířátka pohrála, udělala z koulí sněhuláka. ( spojíme párátkem tři koule a špendlíky připevníme oči, pusu, nos a knoflíky)

Kubík se zvířátky si jednoho dne řekli, že už jsou vánoce opravdu za dveřmi a měli by se na ně začít chystat. Myška dostala nápad, že upečou vánoční cukroví.

Zaběhla do hájovny k babičce a poprosila o mouku, cukr, vejce a skořici a pustila se do zpracování těsta.

Zkusíme myšce pomoci ( básnička o pečení cukroví)...

Myška těsto připravuje, pořádně ho propracuje. (předvádíme hnětení těsta)

Aby bylo měkoučké,

tak jako je slaďoučké.

Vyválí si tenký plát, (předvádíme válení těsta)

tak jak to má každý rád.

Pak si vezme formičky,

vykrajuje hvězdičky. ( předvádíme vykrajování)

Šoupneme to do pece,

ať se nám to upeče. (předvádíme, jak dáváme plech do pece)

Ať se nám to nespálí!!!

To bychom se nesmáli!!! ( ukazováčkem naznačujeme, atˇsi dáme pozor)


Ale myška byla šikovná, cukroví nespálila a nachystala plný talíř a všude to krásně vonělo.


Jednoho dne se před hájovnou objevila velká nádoba. Kubík a zvířátka ji šli zvědavě obhlédnout. A uviděli tam ve vodě plavat kapříka. Kapřík se na ně smutně díval. Kubík pochopil, že si ho určitě přinesl pan hajný a chystá si ho na štědrý den k večeři. Když to pověděl zvířátkům, kapřík se zatvářil ještě smutněji.

"Ale v tom by byl čert, abychom ti kapříku nepomohli!!!" Řekl Kubík a zvířátka horlivě přikyvovala. Vymysleli plán, že až se setmí, odnesou kapra zpátky do rybníčka. A jak řekli, tak také udělali. Kapřík jim poděkoval šťastným zamáváním ploutvičkou.

A už tu byl Štědrý den. Kubík i zvířátka se rozhodla, že ozdobí v lese stromeček Dají na něj různé ovoce a zeleninu, aby si na něm po vánocích mohla smlsnou i jiná zvířátka.

"Děti, také můžete jít před vánoci do lesa a pověsit na strom něco pro zvířátka. Např. jablíčka, hrušky, mrkvičku, šišky, oříšky, salát... Zvířátka budou mít velkou radost a vy budete mít radost z toho, že jste na ně mysleli."

Nyní si každý vezme nějaké ovoce nebo zeleninu, kterou pastelkami vybarví a potom pověsí na stromeček v Kubíkově lese.

A Kubík a zvířátka mohou začít slavit Štědrý den. Ještě si vzpomněli na medvěda a ježka, kteří v zimě spí. Řekli si, že je alespoň probudí na Štědrý den, aby si mohli s nimi užít také vánoce.

"Děti, jak můžeme medvěda a ježka vzbudit?" (Děti vymýšlí a zkouší různé způsoby buzení, ale nic nepomáhá. Medvěd a ježek se probudí, až jim děti zazpívají nějakou koledu :D )

Babička jim v hájovně dala také trošku bramborového salátu. Vzpomněli si, jestli se pan hajný nebude moc zlobit, že pustili kapříka do rybníku. Ale pan hajný se jen usmíval, dobře tušil, kam se mu kapřík ztratil. Tak byla i zvířátka klidná a spokojená.

Kubík i zvířátka netrpělivě vyhlíželi na nebi první hvězdičku, aby mohla štědrovečerní večeře začít.

Po večeři Kubík rozkrojil jablíčko a dívali se, zda tam bude hvězdička, jestli budou všichni zdraví. Pouštěli si lodičky ze skořápek ořechů a poslouchali koledy.

Pak zazvonil zvoneček a všichni spěchali ke stromečku. Pod ním ležely dárky. Všem svítily oči zvědavostí . Kubík dárečky rozdal. Postupně si je rozbalovali a druzí se dívali, co kdo dostal. Kubík dostal knížku pohádek, aby mohl zvířátkům číst před spaním. Myška dostala velký kus sýra, medvěd zimní čepici, veverka šálu a ježek bylinkový čaj na zahřátí. ( rozbalíme zvířátkům opravdu dárky)

Všichni měli obrovskou radost a dali se do zpěvu.

Zpíváme na rozloučenu písničku Čas vánoční.

Kubík i zvířátka si náramně užili Štědrý den, byli šťastní, že jsou spolu a mají se rádi.

"Děti, také já i Kubík vám přeju šťastné a veselé vánoce! Ahoooj!!!"
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one