Minikurz intuitivní kresby

 

Zde je hrubá struktura kurzu:

 
Podstatou intuitivní kresby je uvědomit si pocity, jaké právě prožíváte a přenést je pomocí pastelky na papír.
 
Vůbec nemusíte přemýšlet o tom, jak bude obrázek vypadat. Můžete si vzít jakoukoliv barvu podle své nálady a začít kreslit jak to cítíte.
 
Nejlepší na tom je, že hotový obrázek NIKDY nemůže být ošklivý. Vždy bude přesně takový, jakou budete mít náladu a co budete prožívat. Např., když budete veselí a mít radost, nejspíš si vyberete veselé zářivé pastelky. Třeba žlutou nebo oranžovou. Ale když vám bude smutno nebo pocítíte strach, sáhnete asi po tmavých barvách. Klidně můžete počmárat celý papír černou pastelkou od shora až dolů a bude to tak správně, protože to tak právě potřebujete projevit.
 
Intuitivní obrázky můžou být různé. Buď nakreslíte konkrétní obrázek jako jablíčko, sluníčko, domeček, nebo to mohou být jenom různé barevné čáry, tvary, vlnky, kolečka... Je to prostě úplně jedno. Vždy z toho vyjde přesně takový obrázek, jak to cítí vaše srdíčko.
 
Můžete si pak o svém obrázku s někým popovídat. Např. s maminkou nebo paní učitelkou. Pokud nakreslíte něco veselého, určitě to potěší také všechny kolem. A jestli to bude něco smutného, nevadí, můžete si třeba s někým promluvit o tom, co vás trápí a proč jste smutní. To vám může hodně pomoci, nebudete už na svůj problém sami.
 
Pro starší děti je možné to rozvinout a tvořit obrázek s určitým záměrem. Pokud má dítě nějaký problém, necítí se šťastné, něčeho se bojí, může se ze svého pocitu vykreslit. Kreslí tak dlouho, dokud má potřebu a dokud se emoce nezklidní. Tento obrázek, na kterém se zrcadlí všechny negativní pocity, je dobré roztrhat, zničit, vyhodit. Až to bude mít, ať namaluje obrázek přesně opačný. Jak by se chtělo cítit. Nechť si vytvoří to, jak by chtělo, aby situace vypadala. Jak je šťastné, jak má spoustu kamarádů, jak je odvážné jít k lékaři, jak jsou rodiče doma k sobě milí...podle situace, která ho trápí. Intuitivně, pocitově si bude vybírat barvy a vznikne obrázek na „uzdravení“ situace. Ten si může někam vystavit, a pokaždé, když se na něj podívá, uvědomí si, že je lepší brát všechno z té hezčí veselejší stránky a všechno bude dobré.
 
  Můžeme s dětmi také vyzkoušet malovat na určité téma. Např. Přátelství, Láska, Smutek, Naděje... co nás nebo děti napadne. Atmosféru určitého tématu můžeme navodit přečtením příběhu, který se toho týká. Necháme děti chvíli se zavřenýma očima procítit, jak na ně příběh zapůsobil. Každý bude potřebovat možná jinak dlouhou dobu, než se bude chtít pustit do kreslení. Jakmile si dítě ujasní své rozpoložení, může se chopit pastelek a nechat pracovat svou ruku a své srdce.
 
Příjemné i užitečné je, popovídat si o hotových obrázcích, co kdo cítil a co chtěl vyjádřit. I děti mezi sebou si můžou povídat o tom, co „vidí“ v obrázcích toho druhého. A nechat působit energii cizího obrázku na sebe a pokusit se poznat, co jím chtěl druhý říct. Děti se tak učí rozumět pocitům svým, ale chápat i druhé.
 
 
Jak s intuitivní kresbou začít
 
 
Nachystáme každému 2 bílé papíry a barevné pastelky.
 
Než začneme s dětmi kreslit, je dobré děti zklidnit. Pustit jim relaxační hudbu. Děti můžou sedět na zemi nebo za stolem, jak jim to bude pohodlné. Nejjednodušší je zklidnění pomocí dechu. Hluboký nádech nosem a výdech pusou, několikrát opakovat. Soustředit se při krátké meditaci do sebe, na své pocity, jak se cítím, v jaké jsem náladě.
 
Necháme hrát v pozadí příjemnou hudbu i po celou dobu kreslení.
 
Když budou všichni připraveni, je několik způsobů, jak se rozmalovat.
 
Děti můžou zavřít oči a sáhnout po některé pastelce. Vždy se vybere ta správná. Se zavřenýma očima položí pastelku na papír a s uvolněnou rukou začnou po papíře jezdit. Můžou dělat např. kolečko nebo různé klikyháky, co je napadne. Až budou mít pocit, že je čas vzít si jinou barvu, ať to udělají.
 
Někomu nemusí vyhovovat mít zavřené oči, může se klidně rozkreslit i s otevřenýma. Důležité je právě vnímat, co nám vyhovuje víc.
 
Až budou mít děti pocit, že mají ruku uvolněnou, můžou si vzít druhý papír a začít kreslit to, na co myslely během krátké meditace. Svou náladu, pocity, určitou situaci, jak to bude každý cítit. Není potřeba přemýšlet jak má výsledný obrázek vypadat a jak ho udělat co nejhezčí. Naopak,důležité je nechat svou ruku ať si sama vybere barvu jakou chce a kreslí po papíře také co chce. Tak vzniknou ty pravé intuitivní obrázky.
 
Děti necháme kreslit tak dlouho, jak budou chtít. Jejich intuice jim správně napoví, kdy je obrázek hotový. Pak si děti povídají o svých obrázcích a o tom, co prožívaly, když je tvořily.
 
 Zábavné je tvoření také společného obrázku. Začne jeden, který NĚCO nakreslí na prázdný papír a předá dál sousedovi, ten něco přikreslí a necháme tak kolovat několikrát dokola. Je zajímavé sledovat, co vznikne. Může to být abstraktní obrázek  nebo třeba celý "příběh". Každý přidá něco ze sebe a odrazí se nálada celého kolektivu.
 
Jako doplněk k minikurzu intuitivní kresby je možné přidat krátké povídání a ukázku minerálů a polodrahokamů. Také každý kámen má svou barvu a vibrace, kterými působí na naši náladu a zdraví. Např. červené kameny jako granáty dodávají energii a povzbuzují, zelený  aventurín  uklidňuje a modrý chalcedon je vhodný na lepší komunikaci a bolesti v krku...
 
 Přeji příjemné malování a čmárání při působení jemných vibrací minerálů

 
Kurz je možno provést přímo ve vyučovací hodině např. výtvarné výchovy, nebo pouze pro zájemce po vyučování při účasti min. 15 dětí.
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one